Quick contact: office@katowice2020.eu 

Katowice - Host City

Ministry of Sport of the Republic of Poland

Silesian Chess Federation

ecu logo 4

fide logo

Press release no. 7

Anglik Gawain Jones wygrał organizowane w Katowicach Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych. Najlepszy z Polaków Radosław Wojtaszek turniej zakończył w 1/8 finału. Imprezę, ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiczną, zorganizowano w trybie online.


 

– To były trzy wielkie dni dla europejskich szachów. Ponad stu trzydziestu arcymistrzów zagrało w tych mistrzostwach, a zwycięzca jest niespodziewany. W finałowej czwórce było dwóch faworytów, czyli Czech David Navara, który reprezentuje barwy klubu Wasko HETMAN GKS Katowice oraz wielka gwiazda Aleksiej Szyrow. I to właśnie z Szyrowem wygrał Gawain Jones – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej i jeden z organizatorów imprezy. Z kolei brązowy medal zdobył Niemiec Matthias Bluebaum, który pokonał Navarę.

W sumie w imprezie udział wzięli reprezentanci czterdziestu krajów, w tym 64 zawodników z Polski. W piątkowych eliminacjach najlepszy był Radosław Wojtaszek, który był jedynym Polakiem w finałowej szesnastce. Dzień później przegrał jednak w 1/8 finału z Niemcem Georgiem Meierem. Z kolei problemy techniczne sprawiły, że już pierwszego dnia z imprezy wycofał się Jan Krzysztof Duda, jeden z polskich faworytów do medali. Organizację zawodów wsparły miasto Katowice, Ministerstwo Sportu i firma Mokate.

– Wszyscy zawodnicy z finałowej czwórki w wywiadach po zakończeniu meczów mówili, że w przyszłym roku przyjadą do Katowic, by grać na głównej płycie Spodka. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli wielkie święto szachów w Polsce, ale już nie w wersji online – dodaje Turlej.

To nie były pierwsze mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych organizowane przez Katowice, ale pierwsze w trybie online. Pierwszy raz najlepsi specjaliści w tej odmianie szachów przyjechali do Katowic w 2017 roku. Wypełniony graczami i kibicami Spodek oraz świetna organizacja zrobiły takie wrażenie na przedstawicielach Europejskiej Unii Szachowej, że już rok później przyznali Katowicom prawo organizacji mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w 2020 i 2021 roku. Przyszłoroczna impreza, już w trybie stacjonarnym, planowana jest na grudzień.

Łukasz Turlej: "To były trzy wielkie dni dla szachów..."

Official logo

European Blitz Online Chess Championship

Contact information

SILESIAN CHESS FEDERATION
UL. 1 MAJA 24, 40-287 KATOWICE
OFFICE@KATOWICE2020.EU
MEDIA CONTACT:
MEDIA@KATOWICE2020.EU

 

European Online Blitz Chess Championship 2020. All Rights Reserved | Created and implemented by Michał Grabowski

Search