Quick contact: office@katowice2020.eu 

Katowice - Host City

Ministry of Sport of the Republic of Poland

Silesian Chess Federation

ecu logo 4

fide logo

Press release no. 4

64 polskich szachistów bierze udział w Mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych, które rozpoczęły się w piątek wieczorem w Katowicach. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią wirusa SARS-Cov-2 impreza odbywa się w trybie online.


Mistrzostwa potrwają do niedzieli. W turnieju finałowym udział weźmie 350 zawodników reprezentujących czterdzieści krajów.

– Szczególnie jesteśmy dumni z liczby arcymistrzów, bo jest ich aż 134, a to się bardzo rzadko zdarza. Cieszymy się, że listę otwiera polski gwiazdor Jan Krzysztof Duda, który ostatnio wygrywał z mistrzem świata – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej i jeden z organizatorów turnieju, którego bazą są Katowice. Organizację zawodów, oprócz miasta Katowice, wsparły także m.in. Ministerstwo Sportu i firma Mokate.

Łącznie w imprezie udział weźmie 64 polskich zawodników, z największymi gwiazdami, czyli, oprócz wspomnianego Jana Krzysztofa Dudy, m.in. Radosławem Wojtaszkiem, Mateuszem Bartelem i Danielem Sadzikowskim. – Ciekawie się to ułożyło, bo 64 to przecież najbardziej szachowa liczba. A, mówiąc już poważnie, to, iż mamy aż tak dużą liczbę zawodników zawdzięczamy temu, iż to Polski Związek Szachowy i miasto Katowice są organizatorem mistrzostw. Dzięki temu mieliśmy możliwość zgłoszenia większej liczby graczy – dodaje Turlej.

Turniej o medale mistrzostw Europy rozpoczął się od eliminacji, z których szesnastu zawodników awansowało do turnieju głównego. W sobotę od godz. 20 zawodnicy będą rywalizować w 1/8 i 1/4 finału, a na niedzielny wieczór – również od godz. 20 – zaplanowano półfinały oraz mecze medalowe.

– Myślę, że nawet dla osób, które nie są mocno zaawansowani w szachach może być to bardzo ciekawe, bo sytuacja na szachownicach ciągle się zmienia. Dodatkowo mamy podgląd na zawodników, którzy muszą mieć włączone kamery – wyjaśnia wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej.

Na najlepszych zawodników Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych czekają medale oraz nagrody finansowe. Kibice mogą śledzić rywalizację najlepszych zawodników m.in. na oficjalnej stronie internetowej mistrzostw www.katowice2020.eu, w aplikacji lub na stronie sport.tvp.pl oraz na kanale twitch.tv/infoszach.

Łukasz Turlej: "Partie będą na pewno bardzo zacięte..."

Official logo

European Blitz Online Chess Championship

Contact information

SILESIAN CHESS FEDERATION
UL. 1 MAJA 24, 40-287 KATOWICE
OFFICE@KATOWICE2020.EU
MEDIA CONTACT:
MEDIA@KATOWICE2020.EU

 

European Online Blitz Chess Championship 2020. All Rights Reserved | Created and implemented by Michał Grabowski

Search